FAQs
Jak powstał pomysł na platformę demokracji bezpośredniej?
Sytuacja na świecie, decyzje polityków, cenzura oraz brak profesjonalnej platformy skłoniła do rozpoczęcia i połączenia sympatyków w jeden niezależny system demokracji bezpośredniej.
Kto finansuje e-demokracy.direct?
Platforma finansowane jest przez założycieli. Były i są podjęte próby uzyskania dotacji z instytucji Państwowych. Jednak spotykamy się z odmową i ignorancją. Jeśli będzie odpowiednie zainteresowanie natychmiast poprosimy o wsparcie finansowe osoby które rozumieją czym jest demokracja bezpośrednia. Zapraszamy do udziału w ankiecie.
Jeszcze o finansach.
Do czasu podjęcia decyzji o formie prawnej oraz metodach przejrzystego rozliczania pozostajemy w naszej strefie komfortu (anonymous) i dobrowolnych wpłatach w kategorii donate.
Czy demokracja bezpośrednia w tej formie nie jest utopią?
Zdecydowanie nie – jeśli większość ludzi weźmie sprawy w swoje ręce. Niech każdy ma możliwość powiedzieć w przyszłości z dumą, że „byłem częścią tego projektu”.
Jak można wprowadzić demokracje bezpośrednią?
Demokrację można wprowadzić w życie na wiele sposobów, małymi akcjami jako ruch oddolny – lokalne urzędy, lokalne czy rozproszone instytucje, firmy z kapitałem państwowym.
Można wprowadzić odgórnie, np przez referendum ogólnokrajowe i zmuszenie polityków do wdrożenia systemu demokracji bezpośredniej.
Dlaczego e-democracy.direct jest lepsze niż projekty wprowadzane przez rządy np. system Szwajcarski?
Oddolny system będzie pozbawiony wad w konstrukcji systemu, każdy na świecie może sprawdzić kod programu oraz brać czynny udział w tworzeniu platformy, wprowadzić zmiany czy decydować o zmianach. Państwowy system który już istnieje w Szwajcarii czy ma być wprowadzony np. w Polsce, jest karykaturą demokracji, celem skompromitowania systemu DB i pokazaniem – że nie działa.
Kto pracuje nad platformą?
Obecnie w projekt jest zaangażowanych na stałe kilkanaście osób. Jest to grupa osób znających się między innymi z różnych platform dla programistów, aktywistów i wolnościowców. Team składa się z osób pochodzących z całego świata, z różnych kultur, o różnych wierzeniach, o różnych jednak zbliżonych wartościach.
Czy demokracja nie będzie dzielić obywateli?
Jeśli obywatele z pokorą przyjmią decyzję większości, nie powinno to sprawiać większego problemu niż podczas przymusu w demokracji parlamentarnej.
Czy jest jedna główna osoba odpowiedzialna za platformę?
Nie, nad pomysłem i dalszymi działaniami są podejmowane decyzje wspólnie, ale tylko do czasu, aż powstanie platforma i aplikacja. Po tym już nastąpi autonomiczny, modułowy i wielowątkowy rozrastający się system demokracji bezpośredniej.
Kto może korzystać z aplikacji?
Do pobrania i zastosowania dla każdego. Od najmniejszych jednostek jak placówki edukacyjne, urzędy, firmy, wspólnoty, spółdzielnie czy rozproszone instytucje po Państwowe wymagające centrali w zarządzaniu i podejmowaniu decyzji kluczowych przez obywateli.
Czy mam brać udział w ankiecie?
Jest duże zainteresowanie demokracją bezpośrednią, ankieta pomoże nam w statystykach niezbędnych do przygotowania i wprowadzenia platformy. Inicjatywa jest ogólnoświatowa i potrzebujemy ogromnego wsparcia. Ankieta jest krótka i będziemy się kontaktować z wybraną grupą w odpowiednim czasie.
Protesty a demokracja bezpośrednia.
Platforma e-democracy pozwoli na pokojowe przejęcie władzy oraz wprowadzenie zmian zgodnie z oczekiwaniami obywateli. Protesty trwają bez przerwy na całym świecie i nie przyniosły nic pozytywnego – patrz Chiny, Rosja itp.
Jakie są podstawowe funkcje systemu e-democracy?
Zapraszamy do zakładki „o e-democracy”.
Co mogę zrobić dla demokracji bezpośredniej?
Jesteś niezbędny w budowaniu lepszego jutra -wypełnij ankietę, promuj i dziel się wiedzą, czym jest DB i jakie daje możliwości e-democracy.
Dlaczego programiści i założyciele chcą być anonimowi.
Najważniejszym powodem jest bezpieczeństwo własne oraz najbliższych. Nasza działalność może uderzyć w wiele osób żyjących z okradania obywateli, korupcji czy układów politycznych.
Dlaczego jest tworzona platforma e-democracy.direct jeśli za pieniądze rządowe powstaje projekt IDB.
Robi się głośno o demokracji bezpośredniej więc rządzący chcą wprowadzić karykaturę demokracji. Wystarczy spojrzeć na rozliczenia dotacji przez IDB w kwocie 4284900 zł. Ponadto wyprowadzają fundusze wspierając obcy kapitał, który ma przygotować oprogramowanie bez dostępu do kodu źródłowego.
Czy iskra wyjdzie z Polski?
Zdecydowanie TAK. Polacy pokażą jak należy wprowadzić i wykorzystać narzędzie jakim jest prawdziwa oddolna demokracja bezpośrednia – e-democracy.direct.